SPOTKANIA Z DYREKTORAMI PLACÓWEK OŚWIATOWYCH - SPRAWOZDANIE

W spotkaniach z dyrektorami placówek oświatowych zorganizowanych w PPP w dniach 25 – 26 września 2017 r. uczestniczyły 72 osoby. Omówiono szereg istotnych kwestii związanych z organizacją pomocy psychologiczno-pedagogicznej na terenie przedszkoli i szkół.

 

Sprawozdanie ze spotkania DYREKTORÓW placówek oświatowych powiatu rzeszowskiego

w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Rzeszowie

w dniach 25 i 26 września 2017 r.

 

W dniach 25 i 26 września 2017 r. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Rzeszowie odbyły się spotkania z dyrektorami placówek oświatowych powiatu rzeszowskiego, w których uczestniczyły 72 osoby (głównie dyrektorów i wicedyrektorów przedszkoli i szkół, objętych opieką Poradni).

 

Celem odbytych spotkań było:

– przedstawienie oferty Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Rzeszowie na bieżący rok szkolny, w tym zainicjowanie pracy w terenie specjalistów Poradni;

– zapoznanie dyrektorów placówek ze zmianami w zakresie organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu i szkole oraz roli poradni psychologiczno-pedagogicznych w organizowaniu tej pomocy, w świetle nowych przepisów prawa (Rozporządzenia MEN z dnia 1 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych (Dz.U. 2013, poz. 199 z póź. zm.), Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolach, szkołach placówkach (Dz.U. 2017, poz. 1591), Rozporządzenie MEN z dnia 7 września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (Dz.U. 2017, poz. 1743), Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.u. 2017, poz. 1578));

– identyfikacja potrzeb i oczekiwań instytucji – placówek oświatowych powiatu rzeszowskiego, korzystających z oferty Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Rzeszowie, zwłaszcza rozpoznanie potrzeb i oczekiwań dyrektorów ww. placówek w zakresie budowania sieci współpracy PPP (badanie ankietowe).

 

Ważnym punktem spotkań stała się wymiana doświadczeń oraz dyskusja na temat rzeczywistych możliwości organizowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dyrektorzy placówek oświatowych wskazywali na trudności w w/w zakresie, do których należą w szczególności:

– brak specjalistycznej kadry pedagogicznej na terenie placówek (głównie pedagogów specjalnych: surdopedagogów, tyflopedagogów, psychologów szkolnych), mającej kwalifikacje do realizacji pomocy p-p oraz

– problemy wynikające z ograniczonych możliwości finansowania pomocy.

 

Spotkania przebiegały w atmosferze otwartości, sprzyjającej wymianie zdań.

Mamy nadzieję, że zainicjowane przez nas działania staną się okazją do regularnych spotkań, umożliwią realną współpracę specjalistów Poradni z kadrą pedagogiczną placówek oświatowych, a tym samym przyczynią się do efektywnej realizacji zadań, wynikających z założeń pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

 

Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przybycie i udział w konstruktywnej dyskusji.

 Poniżej znajdą Państwo prezentację ze spotkania.

 

 

           Małgorzata Zaborniak-Sobczak                Magdalena Grot-Mrozicka

                    WICEDYREKTOR                                    DYREKTOR