Jak oswoić poczucie zagrożenia koronawirusem? – kilka cennych uwag dla dorosłych, aby zmniejszyć poczucie lęku u dzieci.
Jak oswoić poczucie zagrożenia koronawirusem?
RODZICU!
Istotne jest, żeby poczucie zagrożenia nie stało się w doświadczeniu dziecka dramatem, ale sprzymierzeńcem skłaniającym do racjonalnej ostrożności. Warto, aby w pierwszej kolejności rodzice sprawnie radzili sobie z lękiem, napięciem i niepewnością, dając sobie prawo do tych emocji. W wielu rodzinach poziom poczucia zagrożenia (zdrowie, problemy ekonomiczne, organizacyjne itd.) może być bardzo nasilony. Rozmawiajcie o tym otwarcie, nazywając swoje uczucia, wyrażając myśli – ale tylko w gronie dorosłych!
Dzieci niech słyszą o tym, że choć przeżywacie trudne uczucia, dacie sobie radę. O tym, że dzięki poczuciu zagrożenia wszyscy mogą być ostrożni, czujni i mogą podejmować rozsądne działania: higiena, ograniczanie kontaktów, poszerzanie wiedzy i działań dotyczących profilaktyki. Dzieci będą czuły się bezpieczniej widząc waszą zaradność i sprawczość.
Niech każda, podyktowana aktualną sytuacją aktywność dzieci (mycie i odkażanie rąk, uciążliwe – zwłaszcza dla nastolatków – zaniechanie kontaktów, uczenie się w utrudnionych warunkach, pomysły na wypełnienie wolnego czasu), zostanie dostrzeżona i doceniona.
OPRACOWANIE:
Iwona Masłowska – psycholog PPP Nr 1 w Rzeszowie