Drodzy uczniowie klas VIII
Prawdopodobnie większość z was podjęła już decyzję dotyczącą wyboru kierunku dalszego kształcenia. Niemniej jednak zamieszczamy jeszcze dodatkowe informacje ogólne, które być może okażą się wskazówką dla większości.
Drodzy uczniowie klas VIII
Prawdopodobnie większość z was podjęła już decyzję dotyczącą wyboru kierunku dalszego kształcenia. Już w klasie VII mieliście w szkole zajęcia z doradcami zawodowymi; w klasie VIII wielu z was z pewnością zdążyło (przed pandemią) wziąć udział w targach edukacyjnych, podczas których można było porozmawiać z uczniami ponadpodstawowych szkół, które Was interesowały.
Z tymi, którzy mimo wszystko złożyli wnioski do poradni o poradę zawodową, udało nam się porozmawiać telefonicznie, i mamy nadzieję, pomóc w ukierunkowaniu dalszych działań (pomimo braku możliwości bezpośredniego kontaktu i przeprowadzenia stosownych badań diagnostycznych).
Niemniej jednak zamieszczamy jeszcze dodatkowe informacje ogólne, które być może okażą się wskazówką dla większości.
Nie musisz już dziś wiedzieć, co będziesz robić w przyszłości
- ale z pewnością wiesz już, czy lubisz się uczyć i czy nauka w szkole jest dla ciebie łatwa, czy też sprawia Ci trudność
- nawet jeśli nie wiesz jaki konkretny zawód Cię interesuje, to z pewnością, gdy się zastanowisz, wiesz jakiego nie chciałbyś na pewno wykonywać
- wiesz również (choć trochę) co Cię interesuje i jakie pasje / zajęcia innych przyciągają Twoją uwagę.
DLA KOGO?
NAUKA W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM:
- jeśli nie masz jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość, a lubisz się uczyć i osiągasz całkiem dobre wyniki w nauce
- jeśli wiesz już kim chcesz być w przyszłości i zawód ten wymaga ukończenia studiów wyższych
- wybierz wówczas właściwy profil, by skupić się na nauce przedmiotów, z których dobrze zdana matura będzie zwiększać szanse dostania się na wymarzone studia.
NAUKA W TECHNIKUM:
- masz już wybrany konkretny zawód, lubisz się uczyć tego co Cię interesuje i osiągasz całkiem dobre wyniki w nauce (uczysz się przedmiotów ogólnych, jak w liceum ogólnokształcącym i zawodowych zgodnie z profilem szkoły)
- chcesz zdobyć dobry, praktyczny zawód i mieć średnie wykształcenie, by zaraz po szkole móc podjąć pracę
- chcesz dalej uczyć się, konkretnego zawodu po skończeniu szkoły – zdana matura umożliwia Ci podjęcie studiów wyższych.
NAUKA W SZKOLE BRANŻOWEJ:
- chcesz uczyć się już konkretnego zawodu, działać praktycznie
- zmęczyła cię już teoretyczna nauka przedmiotów szkolnych w szerokim zakresie
- chcesz usamodzielniać się i mieć możliwość szybszego zarabiania pieniędzy
- chcesz mieć więcej czasu na zdobycie nowych doświadczeń zawodowych i podjęcie dalszych decyzji – po ukończeniu szkoły branżowej możesz iść do technikum, zdawać maturę, iść na studia.
Nie sugeruj się tym, co wybiera kolega / koleżanka
Jest małe prawdopodobieństwo, by w przyszłości pracować w tym samym miejscu, a możecie się przyjaźnić niezależnie od zawodów, które kiedyś będziecie wykonywać.
Jeśli chorujesz na przewlekłe choroby
Spytaj, za pośrednictwem rodziców, swojego lekarza prowadzącego, czy są jakieś przeciwwskazania do wykonywania przyszłej pracy. Do wielu szkół branżowych, czy technicznych wymagany jest dobry stan zdrowia.
Twoje zainteresowania i temperament
Jeśli masz sprecyzowane zainteresowania (mechanika samochodowa, gotowanie, fryzjerstwo), wolisz być w ruchu, niż siedzieć nad książkami wybieraj naukę w szkole branżowej lub technikum, gdzie jest więcej zajęć praktycznych i możesz od razu rozwijać swoje zawodowe zainteresowania.
Nie martw się, że podejmiesz złą decyzję
Zawsze jest możliwość zmiany szkoły, profilu kształcenia, kierunków rozwoju. Kształtowanie zawodowych preferencji zazwyczaj jest długim procesem – z pewnością nie kończy się, gdy ma się 15 lat!
Na każdym etapie edukacji nauka sprzyja ogólnemu rozwojowi, a pracę w upragnionym w przyszłości zawodzie umożliwić mogą także dodatkowe kursy i szkolenia, które przy zaangażowaniu, motywacji i ciągłym samodoskonaleniu doprowadzą do zawodowych sukcesów.
POWODZENIA!!
Doradcy zawodowi PPP Nr 1 w Rzeszowie