KONGRES PORADNICTWA

Dnia 1 lipca 2019 r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbył się KONGRES PORADNICTWA z udziałem Prezydenta RP.

 

Ponad 500 przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządu terytorialnego i organów centralnych wzięło udział w Kongresie Poradnictwa, który odbył się wczoraj w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Rozmawiano o integracji różnych nurtów poradnictwa: prawnego, obywatelskiego, psychologicznego, rodzinnego, konsumenckiego, zawodowego i prozdrowotnego.

W dyskusji wzięli udział specjaliści reprezentujący zawody zaufania publicznego i profesje pomocowe oraz członkowie instytucji i organizacji poradniczych. Kongres, zorganizowany przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Narodowym Instytutem Wolności – CRSO, odbył się po raz pierwszy.

Prezydent, który uczestniczył w obradach, zwrócił uwagę na kluczową rolę edukacji i informacji w systemie usług poradniczych. Powołując się na własne doświadczenia z okresu prowadzenia biura poselskiego, wskazał, że największym problemem jest to, że obywatele szukający pomocy zgłaszają się zbyt późno.

Podczas paneli z udziałem ekspertów z różnych nurtów poradnictwa dyskutowano m.in.  o stworzeniu ogólnopolskiej bazy usług poradniczych i zintegrowaniu poradnictwa z innymi usługami społecznymi, tak aby udzielana obywatelom pomoc miała możliwie kompleksowy charakter i prowadziła do faktycznego rozwiązywania różnych problemów życiowych.


To właśnie na rozproszenie usług poradniczych i brak współpracy między poszczególnymi instytucjami zajmującymi się tą dziedziną wskazywano podając przykłady problemów, jakie dotykają systemu poradnictwa. 

W kongresie uczestniczyli także przedstawiciele poradni psychologiczno-pedagogicznych z całej Polski, m.in. dyrektor i wicedyrektor PPP Nr 1 w Rzeszowie Magdalena Grot-Mrozicka, Małgorzata Zaborniak-Sobczak.